Screenchart! Channel Awards 6 official banner


Screenchart! Channel Awards 6 WINNERS

The winners for the Screenchart! Channel Awards are out! Find out who has won in each of the 21 categories including Best Channel, Best Male Personality, Best Video Blog, and more.

PAST WINNERS & NOMINEES, CLICK HERE


Individual Fields

1. Best Male Personality

Awarded to the leading male of a channel.

  • WINNER
    GUS JOHNSON
    Gus Johnson
  • PHILIP WANG
    YAPPIE S1 • E1; What is a Yappie?
    Wong Fu Productions
  • PHILIP DEFRANCO
    The Philip Defranco Show
  • MATTHEW SANTORO
    Matthew Santoro
  • DOUG WALKER
    Channel Awesome

2. Best Male Performance

Awarded to the guest male featured in a video.

  • WINNER
    JON COZART
    $10 Queer Eye Transformation
    Smosh
  • ZACH CAMPBELL
    The Blind Date: Part 2
    Tré Melvin
  • JON COZART
    Silly Cat
    Brandon Rogers
  • ANWAR JIBAWI
    Storytelling
    Rudy Mancuso
  • ALEJANDRO "ALEX" ARREDONDO
    Mexican Parents React to Mexico Vs Germany| 2018 World Cup
    SUPEReeeGO

3. Best Female Personality

Awarded to the leading female of a channel.

  • WINNER
    LILLY SINGH
    IISuperwomanII
  • TESSA NETTING
    Tessa Netting
  • HANNAH STOCKING
    Hannah Stocking
  • CRISTINE ROTENBERG
    Simply Nailogical
  • MAMRIE HART
    Mamrie Hart

4. Best Female Performance

Awarded to the guest female featured in a video.

  • WINNER!
    JADE NOVAH
    Forbidden
    Todrick Hall
  • JANINE ODA
    Yappie S1 • E4; Why is Interracial Dating so complicated?
    Wong Fu Productions
  • PAULETTE JONES
    All These Babies and I Get None! (Stuff & Sam! ep 12/20)
    Brandon Rogers
  • LOULOU GONZALEZ
    Sloot Shaming
    Amanda Cerny
  • RACHEL TIETZ
    The Most Hated Nutcracker Movie Ever Made – Nostalgia Critic
    Channel Awesome

5. Best Duo, Group or Collaboration

Awarded to collaborative efforts featured in a video by guest(s) and/or lead content creator(s).

  • WINNER!
    RUDY MANCUSO, JUANPA ZURITA
    Terrible Magicians
    Rudy Mancuso
  • ANDRÉS BURGOS, ROSSANA BURGOS, ROBERTO BURGOS, GABRIELA BURGOS; EH BEE FAMILY
  • NOEL MILLER, CODY KO
    That's Cringe
    Cody Ko
  • MAMRIE HART, GRACE HELBIG
    Aunts Rants: Bachelorette Contestant
    Mamrie Hart
  • RYAN BURTON, NOAH TAITANO; LOVE LIVE SERVE

Video Fields

6. Best Musical Performance

Presented to the performer(s) of a song where the lead content creator contributes at least 51% vocals.

  • WINNER
    MAGIC
    Rudy Mancuso and Maia Mitchell
    Rudy Mancuso
  • TYPE
    Todrick Hall
  • BE MINE
    Timothy DeLaGhetto Featuring Myles Parrish
    Timothy DeLaGhetto
  • MAYBE WE TRIPPING
    Reggie Couz
  • STAY SAFE
    TMG
    Cody Ko

7. Best Short Subject Series

Presented to a long running, recurring titled series.

  • WINNER
    DISNEYCEMBER
    Channel Awesome
  • EVERY BLANK EVER
    Smosh
  • YOUTUBERS REACT
    Fine Brothers Entertainment
  • CRASH COURSE FILM CRITICISM
    Crash Course
  • TAMARA'S NEVER SEEN
    Channel Awesome

8. Best Mini Series or Short Film

Presented to a short form film, serial or long form documentary.

  • WINNER
    FORBIDDEN
    Todrick Hall
  • YAPPIE
    Wong Fu Productions
  • CHOSEN FAMILY
    Tyler Oakley
  • HOW TO BE POPULAR ON THE INTERNET
    Tom Scott
  • JACK AND DEAN OF ALL TRADES
    Jack and Dean

9. Best Parody - New Approaches

Presented to a creative retelling of an adapted work.

  • WINNER
    Lil Dicky - 'Freaky Friday' Parody
    IISuperwomanII
  • PRIMITIVE TECHNOLOGY: CRAFTING A ZOMBIE MEAT HARVESTER
    Corridor
  • ASIAN BACHELORETTE 2
    Wong Fu Productions
  • LIL PUMP - "ESSKEETIT" PARODY
    Bart Baker
  • NICKI MINAJ - BARBIE DREAMS PARODY (ROASTING THE MEN OF YOUTUBE)
    IISuperwomanII

10. Best Production Design

Presented to the artistic achievement in production design.

  • WINNER
    THE MOTH
    Corridor
  • QUICK D: INVISIBLE BOX CHALLENGE
    Captain Disillusion
  • ROT - SILENT HILL
    Corridor
  • FORBIDDEN
    Todrick Hall
  • DEM BEATS (FT. RU PAUL)
    Todrick Hall

11. Best Editing

Presented to the technical achievement in editing.

  • WINNER
    IF EDUCATIONAL VIDEOS WERE FILMED LIKE MUSIC VIDEOS
    Tom Scott
  • ROT - SILENT HILL
    Corridor
  • FORBIDDEN
    Todrick Hall
  • GAME THEORY: WHAT IS ASH KETCHUM'S REAL AGE? (POKEMON)
    The Game Theorists
  • DANCING WITHOUT MOVING!?
    Nigahiga

12. Best Writing

Presented to the artistic achievement in writing.

  • WINNER
    JURASSIC WORLD: FALLEN KINGDOM – WHAT WENT WRONG? – WISECRACK EDITION
    Wisecrack
  • GAME THEORY: WHAT IS ASH KETCHUM'S REAL AGE? (POKEMON)
    The Game Theorists
  • THE LONELIEST ANIME – THE PHILOSOPHY OF NEON GENESIS EVANGELION – WISECRACK EDITION
    Wisecrack
  • GHOSTBUSTERS 2 - NOSTALGIA CRITIC
    Channel Awesome
  • THE STORY OF TETRIS | GAMING HISTORIAN
    The Gaming Historian

13. Best Creative Concept

Presented to the creative achievement of a non-adaptive work (non paraody).

  • WINNER
    PLEASE DON'T PHOTOSHOP OUR WEDDING PHOTO. (YIAY #409)
    Jacks Films
  • IF PEOPLE WERE ANIME!
    Smosh
  • THERE’S ONLY 2 TYPES OF PEOPLE! SHOWDOWN!
    Wong Fu Productions
  • DANCING WITHOUT MOVING!?
    Nigahiga
  • 5 THINGS GUYS DO THAT GIRLS HATE! (FT. MEGAN BATOON)
    The Dominic Show

14. Best Directing

Presented to the technical achievement in directing.

  • WINNER
    FORBIDDEN
    Todrick Hall
  • THE MOTH
    Corridor
  • CRASH ZOOM - FIRING SQUAD
    TomSka
  • ROT - SILENT HILL
    Corridor
  • YOUTUBE RERYAN FAIL!
    Nigahiga

Channel Fields

15. Best Video Blog Channel

For outstanding content in self documentary.

  • WINNER
    WASSABI
  • CJ SO COOL
  • ROMAN ATWOOD VLOGS
  • FUN FOR LOUIS
  • DAVID DOBRIK

16. Best Special Class Channel

For outstanding and unique content that does not fall into other established categories.

  • WINNER
    MATTHEW SANTORO
  • TYLER OAKLEY
  • LOVE LIVE SERVE
  • FINE BROS ENTERTAINMENT
  • CORRIDOR

17. Best Contemporary Lifestyle Channel

For outstanding content in beauty, fashion and self wellness.

  • WINNER
    NIOMI SMART
  • KANDEE JOHNSON
  • THE ANNA EDIT
  • THE CHIC NATURAL
  • JAIR WOO

18. Best Special Interest Channel

For outstanding content in news, reviews and opinions.

  • WINNER
    MICHAEL MCCRUDDEN (BEFORE THEY WERE FAMOUS)
  • THE GAME THEORISTS
  • GOOD MYTHICAL MORNING
  • DOPE OR NOPE
  • UNBOX THERAPY

19. Best Educational / Learning Channel

For outstanding promotion in knowledge.

  • WINNER
    ASAPSCIENCE
  • GEOGRAPHY NOW
  • SCISHOW
  • TOM SCOTT
  • NUMBERPHILE

20. Best Channel

Award for outstanding Youtube channel of the year.

  • WINNER
    JACKS FILMS
  • TOM SCOTT
  • SMOSH
  • WISECRACK
  • IISUPERWOMANII

Special Fields

21. Best Feature

Award to Producer(s) and Executive Producer(s) of a long-form series, film or documentary.

  • WINNER
    VITAMANIA: THE SENSE AND NONSENSE OF VITAMINS
    Michael Cordell, Derek Muller, Sonya Pemberton, executive producers
  • LIZA ON DEMAND
    Sam Childs, producer; Caroline Chewing, Harry Elfont, Deborah Kaplan, Liza Koshy, Marc Lieberman, Joshua Poole, Todd Biermann, Courtney Carter, executive producers
  • ESCAPE THE NIGHT
    Lb Horschler, Catherine Keithley, Joe Toronto, Adam Lawson, executive producers
  • KSI: CAN'T LOSE
    Ben Doyle, Ed Moustafa, producers; Joshua Barnett, Callux, KSI, Richard Mansell, executive producers
  • THE THINNING NEW WORLD ORDER
    Michael J. Gallagher, Jana Winternitz, Michael Wormser, producers

22. Special Achievement Award

Recognition of significant achievements that do not fit in existing categories. This is a non-annual award category.

  • Shane Dawson
    For his exceptional contribution, vivid and dramatic presentation of documentaries for the series, "The Mind of Jake Paul", and "The Secret World of Jeffree Star".
 
 

For entertainment purproses only. The Screenchart! Channel Awards is made annually to honor content creators who have made significant contributions to the art of online entertainment among a variety of categories across YouTube.com . They are presented by Screenchart.com from the United States to recognize artistic entertainment, editing, graphics and overall excellence in the visual recording community, without any regard to number of channel subscribers or video views.

There is only one eligibility requirement for consideration: A channel must be listed on the HOT 200 Channels countdown during the prior calendar year (January 1st to December 31st). There is no entry for submission. Videos from the channel listed on the Hot 200 chart are reviewed then five finalists and one winner are chosen by an invited group of about 200+ panel members from around the world.